पाकिस्तानी विमानका जिवित यात्रीको बयानः ‘हो’शमा आउँदा आ’गोको लप्का र चि’च्याहट मात्र सुँने’


बिदेश

एजेन्सी, जेठ १० । पाकिस्तानको कराची शहरमा शुक्रवार भएको विमान दु ‘र्घट’ नाका जिवित एक व्यक्तिले दु र्घट ना लगत्तै आफू होशमा आउँदा वरिपरी आ गो बाहेक केही नदेखेको बताएका छन् । मृ \त्युको मुखबाट भाग्यवश बचेका उनले त्रा स दीपूर्ण उक्त अग्निपरीक्षाको वर्णन गर्दै भने, ‘मैले को ला हल, रु वा बासी र चि च्या हट मात्र सुँने ।’

पाकिस्तान इन्टरनेशनल एयरलायन्सको एयरबस ए ३२० विमान शुक्रवार कराँची विमानस्थलनजिक आवासीय क्षेत्रमा खस्दा बाँचेका दुई मध्ये एक यात्री मुहम्मद जुबैरले भने, ‘विमानले एक पटक अवतरणको कोशिश गरेको थियो । तर त्यसको १०/१५ मिनेटमै दु’र्घ’टना भैहाल्यो ।’अस्पतालमा उपचाररत जुबैरले भने, ‘विमान दु’र्घट’ना होला भन्ने कसैलाई पनि पत्तो नै थिएन । विमानलाई सहज ढंगले उडाई रहेका थिए ।’

दुर्घटनालगत्तै बेहोश भएका उनमा जब होश आयो त्यहाँ उनले चारैदिशामा कोलाहल र चि’च्या’हट मात्र सुनेको बताए । उनले भने, ‘मैले सबैतिर चिच्याहट मात्र सुँने । बच्चा र वयस्क सबैको चित्कार । मैले जताततै आगोका लप्का मात्र देँखे । कहिँकतै कुनै मानिस देखिँन । सुँने त मात्र उनीहरुको रु वा वासी र चि त्कार ।’ द र्दना क क्ष णको वर्णन गर्दै उनी भन्छन्, ‘मैले आफ्नो कम्मरपेटी खोले । अलिकती उज्यालो देंखे र प्रकाश आइरहेको दिशातर्फ गएँ । सुरक्षित हुनका लागि म १० फिट जतिको गहिरो ठाउँमा फालहाले ।’

आश्चर्यको घटनाचाहिँ ९७ जना यात्री जलेर मृ’त्यु हुँदा जु’बै’रमा सामान्य चोट मात्र देखिएको छ । जिवित अर्का यात्री भने बैंक अफ पञ्जाबका अध्यक्ष जाफर मसूद रहेको प्रान्तीय सरकारका प्रवक्ताले बताएका छन् । दुबै जना विमानको अगाडी बसेका थिए । घटनामा एक टीभी पत्रकार पनि परेका छन् ।

दु’र्घ’टना’मा ९७ जनाको मृ’त्यु भएको थियो भने दुई जनाको जिवितै उद्धार गरिएको थियो । दु’र्घट’ना’को कारण अझै पत्ता लाग्न नसकेको उक्त घटनामा पाइलटले अवतरणको प्रयास गर्दा प्राविधिक खराबी आएको कन्ट्रोल टावरलाई बताएका थिए । अर्को संवादमा आपतकालीन अवतरणका लागि प्रयोग गरिने मेयड शब्द प्रयोग गरिएको थियो ।

पाकिस्तानी समाचारहरुमा आएको एयर ट्राफिक कन्ट्रोल र पाइलटबीच भएको कुराकानीअनुसार पाइलटले विमानको इञ्जिनले काम नगरेको बताएका थिए । एयर ट्राफिक कन्ट्रोलरले भने के तिमी ‘बेली ल्याण्डिग’ गर्न जाँदैछौं ? भनेर सोधेका थिए । पाइलटले त्यही बेला ‘मेयडे, मेयडे, मेयडे’ भन्ने जवाफ दिएको उक्त अडियोमा सुनिन्छ ।

कोरोना भाइरसका कारण रोकिएको विमान सेवा सरकारले देशभित्र उडान अनुमति दिएको लगत्तै अर्को दिन यो दु’र्घ’टना भएको हो । विमानस्थलबाटै एकदमै नजिकको कोलोनीमा पुग्दा दु’र्घ’ट’ना भएको सिसी टिभी दृष्यमा देखिन्छ । दुर्घटनाको खास कारण पत्ता लाग्न ब्ल्याक बक्स फेला पार्नुपर्ने बताइएको छ ।

Comments

comments