लद्दाख सीमा क्षेत्रमा चीनले भारतको १ हजार वर्ग किमी क्षेत्र क’ब्जा गर्‍याे


बिदेश

काठमाण्डौ – भारत र चीनको सीमा क्षेत्र लद्दाखमा दुई देशका सैनिकबीच त’नाव बढेको छ । चार दिनयता दुई देशका सैनिकबीच त’नाव जारी रहेको भारतीय सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् । भारतीय भूमिमा आएका चीनका सैनिकलाई भ’गाउन स’फल भएको स्रोतलाई उल्लेख गर्दै सञ्चारमाध्यमले दाबी गरेका छन् । तर चीनले भने भारतीय सैनिकले चिनियाँ भूमिमा पसेर गतिविधि गर्न थालेको भन्दै क’डा वि’रोध गरेको छ ।

चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ताले विज्ञप्तिमार्फत भारतको क’दमको क’डा शब्दमा वि’रोध गर्नुभएको बीबीसीले जनाएको छ । यसैबीच भारतले ल’द्दाखको वास्तविक सीमा नि’य’न्त्रण रेखा (एलएसी) मा झण्डै एक हजार वर्ग किलोमिटर क्षेत्र चीनले कब्जा गरेको दा’बी गरेको छ ।

‘द हिन्दू’ ले भारतीय जासुसी एजेन्सीको स्रोतलाई उल्लेख गरेर लद्दाखको दशदेखि १३ पेट्रोलियम बिन्दुदेखि देपसाङ प्लेन्ससम्म झण्डै एक हजार वर्ग किलोमिटर क्षेत्र कब्जा भएको जनाएको छ । गएको जुन १५ मा लद्दाखको गलवान उपत्यकामा भएको झ’ड’पमा भारतका २० जना सै’निकको ज्या’न गएको थियो । चीनले भने आफ्नो पक्षतर्फ कति ह’ता’हत भयो भन्नेबारेमा अझै जानकारी दिएको छैन ।

त्यसपछि सीमा क्षेत्रमा शान्ति स्थापना गर्न दुवै देशले पहल गरे पनि झ’ड’प भइरहेका छन् । साेमबार पनि भारतले चिनियाँ सैनिकहरुले पूर्वी ल’द्दाखमा सीमामा गरिएको सहमति उ’ल्लङ्घन गरेको आ’रोप लगाएको थियाे । चिनियाँ सैनिकहरुले उ’क्साहट क’दम उठाउँदै सीमाको अहिलेको स्थिति परिवर्तन गर्ने प्रयास गरेको तर त्यसलाई आफ्नो सेनाले रोकेको भा’रतले दाबी गरेको थियाे ।

भारतीय सेनाले प्रकाशित गरेको विज्ञप्तिमा भनेकाे थियाे, ‘भारतीय सैनिकहरुले प्योङयाङ त्सो पोखरीमा चिनियाँ सैनिकको उ’क्सा’हट’लाई रोकेका छन् । भारतीय सेना संवादको माध्यमबाट शान्ति कायम गर्न र आफ्नो क्षेत्रको अखण्डताको सुरक्षाको लागि पनि प्रतिबद्ध छ । यो वि वा द लाई लिएर ब्रिगेड कमाण्डर स्तरमा बैठक जारी छ ।’ चीनले भने आफ्नो सैनिकले एलएसी पार गरेको ख बरको ख ण्ड न गरेको थियाे ।