आईसिसीको ‘अवार्ड्स अफ द डिकेड’ मनोनयनमा किङ कोहलीको दबदवा, सबै बिधामा पर्ने बिश्वकै पहिलो क्रिकेटर


क्रिकेट

काठमाण्डौ । अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट काउन्सिल (आईसीसी) ले दशककै उत्कृस्ट क्रिकेट खेलाडीहरुलाई दिन लागेको ‘अवार्ड्स अफ द डिकेड’ को मनोनयनमा भारतिय कप्तान बिराट कोहलीले दबदवा कायम राखेका छन् । कोहली बिभिन्न ५ वटा विधाको मनोनयनमा भारतीय कप्तान बिराट कोहली परेका छन्। पुरुष क्रिकेटतर्फको सबै विधामा मनोनित हुने उनि विश्वकै एक्ला क्रिकेटर हुन्।

बिराट दशककै उत्कृस्ट पुरुष खेलाडी, दशकको एकदिवसीय अन्तर्राष्ट्रिय खेलाडी, दशकको टि-२० अन्तर्राष्ट्रिय खेलाडी, दशकको टेस्ट खेलाडी तथा दशकको आईसीसी ‘स्पिरिट अफ क्रिकेट’ अवार्डमा समेत मनोनित भएका छन्।

दशकको आइकॉनिक खेलाडीका लागि मनोनयन भएका सात खेलाडीहरुमा विराट कोहली र रविचन्द्रन अश्विन दुई भारतीय हुन्। यस वर्गका अन्य नाममा ईङ्ल्याण्डका टेस्ट कप्तान जो रूट, स्टीव स्मिथ, न्यूजील्याण्डका कप्तान केन विलियमसन, दक्षिण अफ्रिकी दिग्गज एबी डिभिलियर्स र श्रीलंकाका अनुभवी विकेटकीपर-ब्याट्सम्यान कुमार संगकारा छन्।

को-को परे मनोनयनमा

दशककै उत्कृस्ट पुरुष खेलाडीको मनोनयनमा कोहलीसंगै भारतकै अफ स्पिनर रभीचन्द्रन आश्विन, इंग्ल्यान्डका जोए रुट, न्युजिल्यान्डका केन विलियमसन, अस्ट्रेलियाका स्टिभ स्मिथ, दक्षिण अफ्रीकाका एबि डी भिल्लीयर्स तथा श्रीलंकाका कुमार संगाकरा रहेका छन्।

एशोसिएट प्लेयर अफ दि डिकेड’ : पारस खड्का, केल कोट्जर, क्यालम म्याकलाउड, रिची बेरिन्टन, पपुवा न्युगिनीका असाद भाला, पिटर बोरेन

दशकको पुरुष खेलाडी ( टेस्ट ) : स्टिभ स्मिथ ( अस्ट्रेलिया ) , बिराट कोहली ( भारत ) , केन विलियमसन ( न्युजिल्यान्ड ) , जेम्स एण्डरसन ( इंग्ल्यान्ड ) , रंगना हेराथ ( श्रीलंका ) , यासिर शाह ( पाकिस्तान )

दशकको पुरुष खेलाडी : बिराट कोहली ( भारत ) , रभीचन्द्रन आश्विन ( भारत ) , जोए रुट ( इंग्ल्यान्ड ) , केन विलियमसन ( न्युजिल्यान्ड ) , स्टिभ स्मिथ ( अस्ट्रेलिया ) , एबि डी भिल्लीयर्स ( दक्षिण अफ्रीका ) , कुमार संगाकारा ( श्रीलंका )

दशकको पुरुष खेलाडी ( एकदिवसीय अन्तर्राष्ट्रिय ) : बिराट कोहली ( भारत ), रोहित शर्मा ( भारत ) , महेन्द्र सिंह धोनी ( भारत ) , लासिथ मालिंगा ( श्रीलंका ) , मिचेल स्टार्क ( अस्ट्रेलिया ) , एबि डी भिल्लीयर्स ( दक्षिण अफ्रीका ) , कुमार संगाकारा ( श्रीलंका )

दशकको पुरुष खेलाडी ( टि-२० अन्तर्राष्ट्रिय ) : रशिद खान ( अफगानिस्तान ) , बिराट कोहली ( भारत ) , इमरान ताहिर ( दक्षिण अफ्रीका ) , आरोन फिन्च ( अस्ट्रेलिया ) , लासिथ मालिंगा ( श्रीलंका ) , क्रिस गेल ( वेस्टइन्डिज ) , रोहित शर्मा ( भारत )

दशकको आईसीसी स्पिरिट अफ क्रिकेट अवार्ड : केन विलियमसन ( न्युजिल्यान्ड ), बिराट कोहली ( भारत ) , ब्रेण्डन म्याकलम ( न्युजिल्यान्ड ) , मिस्बाह उल हक ( पाकिस्तान ) , महेन्द्र सिंह धोनी ( भारत ) , आन्या श्रबसोल ( इंग्ल्यान्ड ) , केथरिन ब्रन्ट ( इंग्ल्यान्ड ) , महेला जयवर्धने ( श्रीलंका ) , ड्यानियल भिटोरि ( न्युजिल्यान्ड )