भारत र अष्ट्रेलियाबिचको अन्तिम टेस्ट भोलिदेखि… यसकारण भारतले हार्ने पक्का


क्रिकेट

काठमाडौं । सिडनीमा भएको खेल हारको मुखबाट ड्र भएपछि अस्ट्रेलियासँग चौथो टेस्टमा सामना गर्ने भारतीय टीमले गाबाको जीवन्त पिचमा चुनौती सामना गर्नुपर्नेछ, किनकि शीर्ष खेलाडीहरू चोटपटकका कारण निर्णायक टेस्ट खेल्न उपलब्ध छैनन्। अस्ट्रेलियालाई बोर्डर-गावस्कर ट्रफी जित्नको लागि जरुरी छ, तर भारतको काम बराबरीबाट पनि हुनेछ।

सिडनीमा पीडाको बाबजुद असीम धैर्यता र सहानुभूति देखाउने रविचंद्रन अश्विन, हनुमा विहारी र रिसभ पंतले लाखौं क्रिकेट प्रेमियोंको मन जितेका थिए। जसप्रीत बुमराह एक ह्यामस्ट्रिंग स्ट्रेनको बावजुद खेले र टुटेको औंठा भए पनि, रवीन्द्र जडेजा तीन दशक अघि टुक्रिएको नाडीको साथ माल्कम मार्शल जस्तै खेल्न तयार थिए।

भारतीय टीमले प्रत्येक आक्रमणलाई उचित प्रतिक्रिया देखायो। चाहे यो अष्ट्रेलियाली बलरहरुबाट हो वा दर्शक ग्यालेरीमा बसिरहेका दर्शकहरूबाट जातीय टिप्पणीहरू गर्ने, वा स्टम्पको पछाडि शोषण गर्ने खेलाडीबाट नयाँ भारतीय टीम सबै प्रकारको प्रतिकूल परिस्थितिको सामना गर्न तयार छ र त्यसैले नियमित कप्तान विराट कोहली यसमा गर्व गर्दछन्। अब यो टीमले नयाँ दशकको पहिलो टेस्ट मैदानमा खेल्नुपर्नेछ जहाँ अष्ट्रेलिया ३२ बर्षसम्म हारेको छैन।

भारतिय टिममा जडेजा र बुमराह छैन र विकेट एकदम कडा छ। उही समयमा, मयंक अग्रवाल अभ्यासको क्रममा घाइते भएका थिए र अश्विन पीठ दुखाईसँग संधर्ष गरिरहेका छन्। ब्याटिङ कोच विक्रम राठौरले खेल अघि प्रेस सम्मेलनमा भनेका थिए, “हामी भोली यस बारे निर्णय लिने छौं। मेडिकल टीम घाइते खेलाडीहरूसँग काम गर्दैछ। बुमराह फिट छन भने खेल्छन्, नत्र ऊ बाहिरिने छन्।”

 

अर्को तर्फ अष्ट्रेलियाका कप्तान टिम पेन खुशी हुनेछन् कि निर्णायक टेस्ट गाबामा खेल्दै छ। अस्ट्रेलियाई टिममा पनि विल पुकोव्स्की चोटपटकका कारण आउट भएका छन् भने उनको स्थानमा मार्कस ह्यारिस छन। पेनले भने, “हामी यहाँ खेल्न चाहन्छौं। किनभने यो विकेट शानदार छ। मलाई थाहा छ त्यो विकेट कस्तो हुन्छ।” उनले अप्रत्यक्ष रूपमा भारतीय टीमलाई चेताउनी दिएका छन् तर भारतीय ब्याटिङ त्रिएक अजिंक्य रहाणे, चेतेश्वर पुजारा र रोहित शर्मा यस चुनौतीको सामना गर्न तयार हुनेछन्।

सिड्नीको समस्या निवारक विहारी टीममा छैनन्, तर उनले एक उदाहरण प्रस्तुत गरेका छन् र पंतले पनि त्यस्तै प्रदर्शन दोहोर्याउने आशा गरिन्छ। अग्रवाल फिट छन् भने उनी तेस्रो नम्बरमा हुनेछन्, जबकि रोहित र शुमन गिलले इनिंग शुरू गर्नेछन्। त्यसपछि पुजारा र रहाणे आउनेछन्।

रवीन्द्र जडेजालाई पृथ्वी शॉ वा वृद्धिमान साहाले प्रतिस्थापन गर्न सक्दैनन्। तर अल राउन्डर वाशिंगटन सुन्दर मानिँदै छ। बलिङ भारतिय टिमको चिन्ताको विषय हो किनकि नवदीप सैनी र मोहम्मद सिराज जम्मा तीन टेस्टको अनुभव छ। शार्दुल ठाकुरले दुई वर्ष अघि आफ्नो पहिलो टेस्टमा १० बल खेलेका थिए।

भारत- अजिंक्य रहाणे (कप्तान), रोहित शर्मा, शुभमान गिल, चेतेश्वर पुजारा, मयंक अग्रवाल, पृथ्वी शॉ, वृद्धिमान साहा, रिसभ पंत, रविचंद्रन अश्विन, नवदीप सैनी, मोहम्मद सिराज, शार्दुल ठाकुर, जसप्रीत बुमराह, टी नटराजन र वाशिंगटन सुन्दर।

अष्ट्रेलिया : टिम पेन (कप्तान), डेभिड वार्नर, मार्कस हैरिस, मार्नस लाबुचेन, स्टीव स्मिथ, म्याथ्यू वेड, क्यामरून ग्रीन, प्याट कमिन्स, मिशेल स्टार्क, नेथन लियोन र जोश हेजलवुड।