यसकारण दिल्ली क्यापिटल्समा सन्दिपको ३ बर्षे आईपिएल केरियर शानदार र सफल


क्रिकेट

एजेन्सी : इन्डियन प्रिमियर लिग (आइपिएल) २०२१ को अक्सन बिहिबार चेन्नईमा सुरु हुँदैछ।’ नेपाली लेग स्पिनर सन्दिप लामिछानेलाई कुन टिमले लिन्छ भन्नेमा नेपाली समर्थक बीच निकै चासो छ । यसपालि सन्दीपले ४० लाख ‘बेस प्राइस’ राख्दै आईपीएल अक्सनमा आफ्नो नाम दर्ता गराएका छन् । सन् २०१८ मा दिल्लीले सन्दिपलाई तीन सिजनका लागि २० लाख भारतीय रुपैयाँमा अनुबन्ध गरेको थियो ।

दिल्लीमा सन्दीपले क्षमताअनुसारको प्रदर्शन देखाउन पाएनन्। यो साँचो हो कि उनलाई अवसरको पनि अभाव रह्यो। कुनै पनि खेलाडीको मापन उसले खेलेको २–३ खेलबाट हुन सक्दैन। सन्दीप यस्तै कठिन परिस्थितिमा थिए, जहाँ उनी प्रायः अभ्यासमै सीमित भए। त्यसमाथि अघिल्ला दुई संस्करण स्टार खेलाडी अमित मिश्रा र पछिल्लो संस्करण रबिचन्द्रन आश्विनको चेपुवामा परे।

डेब्यु सिजनमा सन्दीपले तीन खेलबाट पाँच विकेट लिएका थिए। तर, टिम प्रतियोगिताबाट बाहिरिइसकेपछि मात्र उनले दिल्लीबाट खेल्ने मौका पाएका थिए। २०१९ को संस्करणमा भने सन्दीपले ६ खेलबाट ८ विकेट लिए। २०२० मा पनि सन्दीपलाई ‘रिटेन’ गरेको दिल्लीले यो सिजन भने एक खेल पनि खेलाएन। प्रतियोगिताभर बेन्चमै बिताएका सन्दीपलाई २०२१ को आइपीएलका लागि भने दिल्लीले फुकुवा गर्‍याे।

दिल्लीले ‘रिलिज’ गरेसँगै सन्दीपले अब आइपीएल खेल्ने सम्भावना कस्तो छ? खेल्न पाउने भए उनलाई कुन टिमले अनुबन्धित गर्ला भन्ने चर्चा हुन थालेको छ। सन्दीपले दिल्लीमा सोचे जति खेल खेल्न पाएनन्। पाएको अवसर पनि सदुपयोग गर्न नसकेका र दिल्ली टिमको दृष्टिले सन्दीप असफल भएका पनि हुनसक्छन्। तर, सन्दीप स्वयम्का लागि भने दिल्लीको यात्रा सफल रह्यो। किनभने दिल्लीले सन्दीपलाई अनुबन्ध नगरेको भए सन्दीपको यात्रा यहाँसम्म नपुग्न सक्थ्यो। अहिले सन्दीप प्रधानमन्त्री कप खेलिरहेका हुनसक्थे।

विश्व फ्रेन्चाइज लिगमा सन्दीपको उडानले यो उचाई चुम्न सक्ने थिएन। त्यसको श्रेय दिल्लीलाई नै जान्छ। दिल्लीमा राम्रो खेल्ने पर्याप्त मौका नपाए पनि सन्दीपले विश्वका सबै फ्रेन्चाइज लिग खेल्न पाए। यही हो उनको मुख्य उपलब्धि। सन्दीपका हरेक कुरामा परिवर्तन आएको छ– खेलमा निखारपनदेखि आर्थिक पक्ष, व्यक्तिगत नेतृत्वको विकाससम्म। यस अर्थमा पनि सन्दीप सफल हुन्।

आइपीएलको फाइनलसम्म दिल्ली पुग्दा बेन्चमै रहेका सन्दीपले दुई दिनपछि कथा नसकिएको र विस्तारै सुरु भएको लेख्दा र अहिले दिल्लीले रिलिज गर्दाको स्टाटसले सन्देश भने एउटै दिन्छ। दिल्लीले रिलिज गरेको एक दिनपछि सन्दीपले माघ ८ गते दिल्लीलाई धन्यवाद दिँदै लेखेका छन्, ‘मलाई विश्वास गरेर टिममा राखेकोमा दिल्ली परिवारलाई विशेष धन्यवाद छ। त्यो तीन वर्षे अवधि सम्झनलायक रह्यो। अब गन्तब्य मोडिएको छ।’ नेपाल लाईभको सहयोगमा