दरबार ह’त्या’काण्डको २० वर्ष पूरा, खै ह’त्या’रा ?


समाचार

काठमाण्डाै : आज जेठ १९ गते दरबार ह,त्या का’ण्ड भएको दिन । २०५८ साल जेठ १९ गते राजदरबार भित्र भएको गो लीका’ण्डमा तत्कालीन राजा वीरेन्द्र शाहको वंश नै ना’श हुनेगरी राज परिवारका सदस्य र आफन्तको एकै ठाउँमा ह,त्या भएको थियो ।

ह,त्याका’ण्डमा तत्कालीन राजा वीरेन्द्र, रानी ऐश्वर्य, युवराज दीपेन्द्र, अधिराजकुमार निराजन, राजकुमारी श्रुतीसहित १० जनाको ज्या’न गएको थियो । ह,त्या’काण्ड अहिले पनि रहस्य मै छ । नारायणहिटी दरबार ह,त्या’काण्डको ७ वर्षपछि २०६५ जेठ १५ गते राजतन्त्रको अन्त्यसँगै गणतन्त्र स्थापनाको घोषणा भयो । ह,त्या’काण्ड भएको नारायणहिटी दरबारलाई संग्राहलय बनाएर सर्वसाधारणका लागि खुला गरिएको छ ।

राजदरबारको ‘अति सुरक्षित’ स्थलमा तत्कालीन राजा वीरेन्द्र, रानी ऐश्वर्य, युवराज दीपेन्द्र लगायत परिवारका अन्य सदस्यको ह,त्या भएको सो का’ण्डको चित्तबुझ्दो तथ्य अझै पनि जनता समक्ष आउन सकेको छैन । यद्यपि, त्यतिबेला नयाँ राजा ज्ञानेन्द्रले जेठ २२ गते बेलुका एक शाही घोषणा गर्दै राजदरबारमा घटेको दुःखद घटनाको यथार्थ विवरण जनसमक्ष ल्याउने प्रक्रिया स्वरुप तत्कालीन प्रधानन्यायाधीश केशवप्रसाद उपाध्यायको अध्यक्षतामा एक उच्चस्तरीय समिति गठन गरेका थिए।