शरीरको तौल घटाउन मनछ भने कपडा नलगाइकन सुत्नुहोस, कपडा नलगाइकन सुत्दा यति धेरै फाइदैफाइदा


रोचक

एजेन्सी । मानव जीवनमा सुताई पनि एउटा महत्त्वपूर्ण पाटो हो । कसरी सु’तिन्छ भन्ने कुराले पनि मानव जीवन कति सुखी छ भन्ने थाहा हुन्छ। सामान्यतया मानिसहरू आफ्नो सु’ताइबारे धेरै सोच्दैनन् ।

तर, ‘बेड–ला’इफ’ ले पनि कतिपय अवस्थामा सिङ्गो जीवनशैलीलाई धेरै सहयोग गरिरहेको पश्चिमा केही वैज्ञानिकहरू बताउँछन् । केही वैज्ञानिक र मनोविज्ञहरुका अनुसार शरिरमा कुनैपनि लुगा न’लगाइनकन सुत्नुका मुख्य फाइदाहरू यस्ता छन् :

१. हा’इजेनिक हुन्छ :राती सुत्ने बेला पेन्ट वा अरू कपडा लगाएर सुत्दा शरीरमा विभिन्न ब्या’क्टेरिया प्रवेश गर्न सक्छ । त्यसैले पनि कुनैपनि लुगा न’लगाइनकन सुत्नु हा’इजेनिक मानिन्छ । जसले गर्दा शरीरमा राति गर्मी हुनसक्ने भएकाले पनि वैज्ञानिकहरू त्यसरी सुत्नुलाई हा’इजेनिक मान्छन् ।

२. राती सहज रूपमा सुत्न सकिन्छ :तपाईँ सुत्ने बेलामा शरीरको तापक्रम पनि कम हुनु आवश्यक हुन्छ । हामी ग’हिरो निन्द्रामा हुँदा शरीरको तापक्रम पनि तुलनात्मक रूपमा कम हुनुपर्छ । तर, कपडासहित सुत्दा शरीरमा तापक्रम बढ्न सक्छ । यसरी, शरीरको तापक्रम सन्तुलन बनाउनका लागि पनि कुनैपनि लुगा नल’गाइनकन सुत्नु आवश्यक छ ।

३. से’क्स डि’जा’यर बढाउँछ :छाला छो’एर सुत्दा स्वाभाविक रूपमा शरीरमा ह’र्मोनको मात्रा बढ्छ । जस्तै, अ’क्रिटो’किन जस्तो हार्मोनको मात्रा बढ्छ । र यसले शरीरमा से’क्स’को डि’जा’य’र पनि बढाउँछ । यसरी, एक्लै वा जोडी सु’त्दा पनि छाला छो’इँदा त्यसले शा’रीरिक आवश्यकता पनि बढाउँछ ।

४. अ’द्धित्तिय स्व’तन्त्रता मिल्छ :कुनैपनि लुगा न’लगाइनकन सु’त्दा साँच्चिकै स्व’तन्त्रता मिल्छ । यत्तिको स्व’तन्त्रताको अनुभूति सायदै अरू ग’तिविधिबाट मिल्ला । यसले सं’वेदनशीलता पनि अन्य अवस्थामा भन्दा ब’ढी हुन्छ ।

५. शरीरको तौल घ’टाउन मद्दत गर्छ :मो’टो हुने मानिसहरू शरीरको तौल घटाउन धेरै को’सिस गर्छन् । तर, कुनैपनि लुगा नलगाइनकन सु’त्नाले पनि शरीरको तौल घट्छ । शरीरको तौल घटाउने यो पनि एउटा राम्रो तरिका हो ।