१३ बर्षमा पनि आईपिएल जिताउन नसकेपछि किङ कोहलीको रुवावासी, बनाए यस्तो बाहना


क्रिकेट

काठमाडौँ । एलिमिनेटरमा रोयल च्यालेन्जर्स बैंग्लुरुमाथि ४ विकेटको जीत हासिल गर्दै कोलकाता नाइट राइडर्सले इन्डियन प्रिमियर लिग (आईपीएल) को दोस्रो क्वालिफायरमा स्थान बनाउन सफल भएको छ । पहिलो ब्याटिङ गर्दै बैंग्लुरुले प्रस्तुत गरेको १३९ रनको लक्ष्य कोलकाताले अन्तिम ओभरमा ६ विकेटको क्षतिमा पछ्यायो । योसँगै प्रतियोगितामा बैंग्लुरुको यात्रा समाप्त भएको छ ।

बैंग्लुरुको कप्तानका रुपमा विराट कोहलीको यो अन्तिम खेल थियो । दोस्रो चरणका खेलहरु सुरु हुनअघि कोहलीले कप्तानका रुपमा उनको यो अन्तिम आईपीएल हुने बताएका थिए । उनको अगुवाईमा टोली फाइनलसम्म पुगे पनि उपाधि भने हात पार्न सकेन । १४० खेलमा विराटले कप्तानी गर्दा टोलीले ६४ खेलमा जीत हासिल गर्न सफल रह्यो ।

खेलपछि कुराकानी गर्ने क्रममा बिराट कोहलीले हार पछाडीको कारण बताए – “उनीहरुको स्पिनर बिचको ओभरमा हावी भए जहाँ उनीहरुले निरन्तर विकेट लिए। “नारायण सधैं स्तरीय बलर हुन् र आज पुनः उनले आईपीएलको सबैभन्दा निरन्तर सफल बलर हुन् भन्ने प्रमाणित गरे। उनि मात्र हैन शाकिब, वरुण तिन जनाले संयुक्तरुपमा राम्रो बलिंग गरे। उनीहरुले हाम्रो ब्याट्सम्यानमा दबाब बनाए र ठूलो सट खेन रोके।”

“हामीले राम्रो सुरुवात गरेका थियौं जसलाई निरन्तरता दिन सक्नुपर्थ्यो। बीचको ठूलो ओभरले गर्दा फरक पार्यो। हामीले अन्तिमसम्म लड्यौं। तर ब्याटिंगमा १५ रन कम बनायौं भने बलिंगमा १-२ वटा महँगो ओभरले गर्दा भिन्नता पार्यो।” दोश्रो इनिंग्सको १२ औं ओभरमा ड्यानियल क्रिस्चियनले एकै ओभरमा २२ रन खर्चेपछि कोलकाताको जित सहज बनेको थियो।

२०१३ पछि बैंगलोरको कप्तानी गरेका कोहलीले टिम कप्तानको रुपमा अन्तिम खेल खेलेका हुन्। उनले यो अवधिमा आफ्नो तर्फबाट उत्कृस्ट प्रयास गरेको बताए – “मैले मेरोतर्फबाट युवा खेलाडीहरु आएर खुलेर क्रिकेट खेल्ने कल्चर बनाउन प्रयास गरे। यही कुरा भारतको लागि समेत प्रयास गरेको छु। म यति मात्र भन्न सक्छु कि मैले उत्कृस्ट प्रयास गरेको छु। मैले फ़्रेन्चाइजको लिग १२० प्रतिशत दिएको छु र अझै पनि दिने छु।

आगामी ३ वर्षको लागि पुनः फ़्रेन्चाइजलाई संगठित गर्ने उपयुक्त समय हो। उनले बैंगलोरको लागि खेल्न जारि राख्ने बताए – “म पक्कै पनि बैंगलोरको लागि खेलीरहनेछु। मेरो लागि इमान्दारिता प्रमुख हो। म अन्तिम दिनसम्म पनि बैंगलोरको लागि आईपीएल खेल्नेछु।”