आयो नयाँ कानून : ब’लात्का’र गरे जिन्दगीभर शारीरिक सम्पर्क गर्न नसक्ने बनाइने


बिदेश

काठमाडौं । पाकिस्तान सरकारले ब ला त्का र गरेको पुष्टि भएको अवस्थामा न पुङ्स क बनाउन सकिने क नून पारित गरेको छ । पाकिस्तानको संसदले हालै पारित गरेको न याँ विद्येयकमा यस्तो व्यवस्था समेटिएको हो । विद्येयकमा लामो समयसमम्म ब ला  त्का र गरेको प्रमाणित भएको अवस्थामा अदालताले औषधि दिएर आ जिवन यौ न स म्पर्क गर्न नसक्ने बनाउने गरि आदेश दिन सक्ने बताइएकाे छ । त्यसपछि उसले मेडिकललाइ सिफारिस गर्नेछ ।

जसमा केमिकल कास्ट्रेशन भन्ने औषधि प्रयोग हुनेछ । उक्त विद्येयकमा भनिएको छ, ‘रासायनिक (न पुंस की कर ण) एक यस्तो प्रक्रिया हो जसलाई प्रधानमन्त्रीले बनाएका नियमबमोजिम स्वीकृत गरिएको छ । यसबाट एक व्यक्तिलाई आजीवन यौ न स म्प र्क गर्न नसक्ने बनाउन सकिन्छ र यसका लागि अ दालतले औ षधिको प्रयोग गर्ने आदेश दिन्छ । सो आदेशलाई एउटा मेडिकल बोर्डले स्वीकृत गर्छ।’

पाकिस्तानमा ब ला त्का रको घ ट ना उल्लेख्य मात्रामा बढेको भन्दै क डा का नून बनाउन सरकारलाई सुझाव दिइदै आएको थियो । तर यो कट्टरपन्थी इस्लामिक समूहले भने बलात्कारीलाई दिइने यो सजायको प्रवाधानको बिरोध जनाएको छ । इ स्ला मिक का नून मा कसैलाई न पु ङ्स क पार्नेबारे उल्लेख नगरिएकोले यो प्रा वधा नको वि रोध गरेको जनाएको छ ।

पाकिस्तानको लाहौरमा यसअघि एक महिलामाथि दुई सन्तानै अगाडी समूहिक ब ला त्कार भएको घ ट ना पछि दो सी माथि क डा का रवाही  गनरिनुपने आवाज उठेको थियो । यो सँगै पाकिस्तान सरकारले पनि सहमति जनाउँदै ब ला  त्का  लाई नपु ङ्स क बनाउने प्रवधान ल्याएको बीबीसीले जनाएको छ ।